Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 175 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


WPIS nr 14 : Dwudniowa wycieczka na Saharę

sobota, 16 maja 2009 17:31

Jest to "hit", wycieczka absolutnie obowiązkowa do zaliczenia  przez każdego turystę przebywającego w Tunezji. Jest to pierwsze spotkanie z Saharą. Podczas tej wycieczki zobaczycie Państwo mnóstwo przeróżnych pejzaży. Podróż, liczącą sobie 1200 - 1300 km, zaczyna się w zielonej części Tunezji, następnie przejeżdżamy przez tereny stepowe, by dotrzeć do złocistej Sahary. Wrócicie Państwo zadowoleni, z mnóstwem prześlicznych fotografii i z postanowieniem powtórzenia wycieczki. Opis podzielę na punkty i w galerii, jak zwykle, umieszczę moje zdjęcia.
1. Dzień pierwszy rozpoczyna się wcześnie rano, proszę nie spóźnić się, żeby nikt nie musiał na opieszalskich czekać. Po zajęciu miejsc w autobusie, rozpoczyna  się natychmiast poranna drzemka. Zostaniecie Państwo obudzeni przez przewodnika przed pierwszym postojem w miejscowości El Jem. W tej miejscowości  zwiedzamy największy amfiteatr w Afryce, który zachwyca swoją konstrukcją (początek III w). Przewidziany czas na zwiedzanie, mniej więcej 1 godzina, prawo fotografowania wynosi 1 dinar. Na terenie muzeum jest sklepik z pamiątkami, w którym ceny są ustalone. Można tu kupić prezent dla siebie w postaci mozaiki  ze znakiem Zodiaku (dobra zasada : kupując pamiątki myślimy przede wszystkim o sobie), biżuterię, srebrne  krzyże południa wykonane przez Tuaregów,  mieszkańców głębokiej Sahary, i oczywiście książki, MOJE też.

2. Postój techniczny w kawiarni w miejscowości Mahrez (takie postoje przewidziane są co mniej więcej półtorej godziny).

3. Obiad i odwiedziny rodziny berberyjskiej, mieszkającej w domu wygrzebanym w ziemi (zostawiamy tutaj pieniążki).

4. Krótki postój w kawiarni we wiosce berberyjskiej Tamazret, gdzie raczymy się super dobrą zieloną herbatą z migdałami i ciastkami migdałowymi o nazwie "rożki gazeli" (wspaniałe). Jest też sklepik z pamiątkami, prowadzony przez miłego sprzedawcę.

5. Miasto Douz zwane "drzwiami na pustynię". Dla chętnych przewidziana przechadzka po piasku Sahary na grzbiecie dromadera. Najczęściej cała grupa  uczestniczy w tej niezapomnianej wyprawie. Można skorzystać z dwukołowego wózka, ciągnionego przez konia. Amatorzy quadów, chętnie zapoznają się z pustynią, uczestnicząc w przejażdżce tymi pojazdami po wydmach. Można też przelecieć się nad Saharą paralotnią. Po tych wyczynach udajemy się do hotelu lub na pole niamiotowe w piaskach.

6. Drugiego dnia, pobudka skoro świt, śniadanie i bez  opóźnienia wyruszamy na środek słonego jeziora o nazwie Chott El Djerid (szot el dżerid). Chwilowy postój, zabawa w  soli, ewentualny zakup pamiątek i świeżych daktyli.

7. Zapoznanie się z największą naturalną oazą daktylową w miejscowości Deugeusz (Degesz). Do środka oazy dojeżdżamy dorożkami i tu czekaja nas niespodzianki i niezapomniane chwile.

8. Wskakujemy do jeepów i zaliczamy prześliczną oazę górską o nazwie Chebika (Szebika) i piaszczyste tereny, na których kręcono "Gwiezdne wojny". Te chwile trzeba przeżyć samemu i obejrzeć własnymi oczami.

9. Obiad w mieście wojewódzkim Gafsa.

10. Postój w kawiarni "Café de Tunis" w miejscowości Jelma (żelma). Specjalnością tej kawiarni jest przepyszne capuccino!!!  Smakosze zaliczają podwójnie. Poza tym znajduje się tutaj super dobrze zaopatrzony w przeróżne artykuły  sklep. Polecam serdecznie pyszną chałwę, konfitury z owoców opuncji (nie ma jej  w sklepach) i super skuteczny płyn do opalania składający się z oliwy i cytryny. Daje on błyskawiczny efekt i zapewnia ciemno-brązowy kolor bez wysuszenia  skóry. Jest też duże stoisko z książkami, oczywiście moje też są w sprzedaży.

11. Postój w mieście wojewódzkim o nazwie Kairuan. Meczetu nie możemy zwiedzać w czasie 2-dniowej wycieczki. Niektóre agencje turystyczne oferują  specjalną wycieczkę, podczas której zwiedza się Wielki Meczet. Podczas naszej wycieczki wchodzimy na taras sklepu (drugie piętro) i stamtąd robimy zdjęcia z widokiem na dziedziniec meczetu. Następnie schodzimy na dół i oddajemy się zakupowemu szaleństwu. Ceny w tym sklepie są ustalone, ale tak niskie, że trudno nic nie kupić.

12. Po ostatnim postoju jedziemy do hoteli.

Wszyscy są zadowoleni, pełni wrażeń, żałują, że wycieczka dobiegła końca. Wiem też, że wspomina się ją bardzo długo. Znam wiele osób, które za każdym pobytem w Tunezji, wykupują wszystkie wycieczki fakultatywne. Cieszą się zmianami w Tunezji i lubią tunezyjskie drogi.
Przypominam o odpowiednim ubraniu: doradzam długie płócienne spodnie, koszulkę z rękawkami, nakrycie głowy i wygodne SANDAŁY, drugiego dnia będziemy chodzić po górach, zdobywać szczyty i wąwozy.
UWAGA: często zdarza się, że agencje organizują tą wycieczkę w odwrotnej kolejności. Tzn pierwszy dzień zaczyna się od Kairuanu. Proszę się więc nie dziwić, jeżeli tak się zdarzy. Program jest absolutnie ten sam. Ten sposób zapewnia mniejszy tłok na Saharze.
Zapraszam do galerii.
Niezapomnianych wrażeń życzy Helena Nabli


Podziel się
oceń
3
1

komentarze (6) | dodaj komentarz

WPIS nr 13 : Wycieczka na CAP BON

poniedziałek, 11 maja 2009 16:22

Wspaniała "obowiązkowa" wycieczka dla tych, którzy interesują się archeologią i lubią piękne zielone pejzaże. Wycieczkę rozpoczynamy odwiedzeniem sklepu-pracowni z wyrobami glinianymi w mieście wojewódzkim Nabeul (czytaj Nabel). Ten region słynie z tego typu wyrobów.  W sklepie zastaniemy garncarza przy pracy, który pokaże nam jak powstaje wazon, świecznik czy inny wyrób. Istnieje możliwość dokonania zakupów, a wybór jest bardzo duży.
Następnie  udajemy się do miejscowości Kelibia, gdzie zwiedzamy port rybacki, i jeżeli czas pozwoli, to wstępujemy do niezwykle urokliwej kawiarnio-restauracji, znajdującej się nad samym morzem. Wypijamy kawkę lub bardzo pyszny sok ze świeżych truskawek (w sezonie truskawkowym). Kelnerzy chętnie robią nam pokaz homara, langusty badź innego skorupiaka. Dzieci są bardzo zadowolone, bo oprócz pokazu, mogą obserwować do woli skorupiaki i ryby w akwarium.
Po chwilowym odpoczynku udajemy się do miejscowości Kerkuane, gdzie czekają na nas "czysto" punickie ruiny, które odkryto dopiero 50 lat temu. Miasteczko zostało zniszczone 2300 lat temu, a zapomniane, pokryte piaskiem ruiny ostały się do naszych czasów. Osada ta powstała 2600 lat temu i proszę sobie wyobrazić, że w każdym domu była zainstalowana malutka wanienka z podwyższeniem do siedzenia. Te przepiękne ruiny położone są nad wyjątkowego koloru morzem. Ruiny te robią niesamowite wrażenie!. Prawo do robienia zdjęć wynosi 1 dinar.
Po obejrzeniu tych wspaniałości odwiedzamy imponujące drzewo oliwne, liczące sobie 2500 lat!!
Następny punkt programu to zasłużony obiadek z płatnymi napojami.
Po obiedzie mamy do pokonania około 120 km dobrej drogi, wijącej się między zielonymi wzgórzami.  Mamy wtedy chwilkę na ucięcie sobie krótkiej poobiedniej drzemki.
Ostatni nasz postój ma miejsce w miejscowości Bou Argoub (czytaj Bu Argub), w której odwiedzamy wytwórnię wina, zbudowaną przez Francuzów w 1903 roku. Na miejscu, w ciekawym żółtym budynku o nazwie " Le chateau" czeka nas sama przyjemność, degustacja win. I tu niespodzianka: możemy poznać tunezyjskie wina o bardzo ciekawym słodkawym smaku. Win tych nie można kupić ani w sklepach ani nawet na lotnisku. Wina te są produkowane tylko na potrzeby wewnętrzne wytwórni. Wszystkich zachwyca niezwykły smak wina o nazwie "Catherina". Degustacja odbywa się w sali, z której rozciąga się przepiękny widok na niezwykle zieloną Tunezję. Istnieje możliwość zakupu win jak również wspaniałej domowej harisy.
Jest to super ciekawa wycieczka.
Nie wszystkie agencje proponują tą wycieczkę. Proszę więc nie mieć do mnie  pretensji, że nie była ona oferowana. Wiem tylko, że propozycje agencji zmieniają się każdego roku. Rezydenci z pewnością będą wiedzieli co zrobić aby i tą super wycieczkę zaliczyć. Powodzenia.
 Helena Nabli

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

WPIS nr 12 : Wycieczka do Tunisu i Kartaginy

piątek, 08 maja 2009 22:28

Jest to bardzo piękna, raczej "obowiązkowa" wycieczka dla każdego turysty. Jej celem jest zapoznanie Państwa z liczącą sobie 3 tysiące, a nawet więcej lat, historią i kulturą Tunezji. Program wycieczki zawiera 5 punktów, a kolejność zwiedzania wiąże się z łatwością przejazdów przez Tunis w danym dniu tygodnia.

1 PUNKT   -   obejrzenie małego fragmentu XIII - wiecznej Mediny Tunisu. Podążamy wąską uliczką targu (suku) oglądając wyroby rzemiosła artystycznego, które związane są z  kulturą i obyczajami mieszkańców Tunezji. Między innymi widoczne są ciekawe tradycyjne ubranka dla małych chłopców, kupowane na uroczystość zwaną  obrzezaniem. Dochodzimy do meczetu Drzewa Oliwnego (VIII w) i wracamy tą samą uliczką. Polecam też wejście do Katedry pod wezwaniem świętego  Wincentego, znajdującej się w aleji Habiba Bourguiby (niedaleko hotelu El Hana International). W Katedrze tej, Ojciec Swięty Jan Paweł II 14 kwietnia 1996 roku odprawił uroczystą mszę świętą. W katedrze, za małą opłatą, można pożyczyć szal, którym okrywa się zbyt obnażone części ciała.  Ten punkt programu zabiera 1,5 godziny. 

2 PUNKT  -  niezapomniana wizyta w Muzeum Bardo, w którym mieści się najbogatsza na świecie kolekcja przepięknych antycznych mozaik. Opiekujący się Państwem  przewodnik wskaże te najciekawsze. Wymagane jest uiszczenie opłaty w wysokości 1 dinara za prawo do fotografowania. Czas spędzony w muzeum to 1 godz.

3 PUNKT  -  zasłużony obiadek. W czasie posiłku płatne napoje.

4 PUNKT  -  Kartagina - zwiedzanie w muzeum pod gołym niebem  ruin najznakomitszej budowli wzniesionej przez Rzymian w  II w. "Term Antonina". Mimo stopnia dużego zniszczenia, ruiny robią duże wrażenie na zwiedzających. Ponadto położone są nad samym morzem i dają możliwość zrobienia pięknych zdjęć.  Uiszcza się tu opłatę wynoszącą 1 dinar jako prawo do fotografowania. Przy wyjściu z terenu muzealnego znajduje się kawiarnia a z prawej strony WC. Naprzeciw  wyjścia jest dobrze zaopatrzony sklepik z pamiątkami z ustalonymi cenami. Daje to możliwość kupna osobom, które nie umieją się targować, na suku trzeba się targować. W sklepiku tym, między innymi, kupicie Państwo gipsowe popiersie kartagińskiego generała Hannibala, znaczki pocztowe jak również moją książkę "Tunezja zarys historii" lub jej francuską wersję "Tunisie flash historique".  Czas przewidziany na zwiedzanie to 1 godzina.

5 PUNKT  -  wizyta w przepięknym biało-niebieskim, tonącym w kwiatach miasteczku o nazwie Sidi Bou Said, które wielu zwiedzającym przypomina greckie Santorini. Warto  dojść na czubek wzgórza, gdzie z prawej strony jest zapierający dech widok na port jachtowy i zatokę Tunisu. Niestety, nie mogę polecić Państwu odwiedzenia  jednej z kilku kawiarni w Sidi Bou Said (raczej to odradzam). Jeżeli coś się zmieni, zawiadomię Państwa. Czas przewidziany tutaj to 1,5 godziny.
 
UWAGA:  Proszę nie traktować tej wycieczki "handlowo". Zakupu pamiątek radzę spokojnie dokonać w hotelu lub w sklepach miejscowych. W Tunisie należy skupić się na  zwiedzaniu, na długie targowanie nie ma czasu. Zdarzają się turyści, którzy szybko i sprawnie targują i wchodzą do autobusu z naręczami pamiątek.
STANOWCZO odradzam samodzielny przyjazd do Tunisu. W ciągu jednego dnia nie zobaczycie Państwo tyle co z wycieczką. Konieczna jest też obecność  przewodnika tunezyjskiego po to, by objaśnił historię, oprowadził po muzeum Bardo.
Dodam, że w Tunisie taksówkam jadąca na licznik zabiera tylko 3 osoby dorosłe i dziecko do 8 roku życia (takie są miejscowe przepisy). Przejazd taksówką z  Bardo do Kartaginy jest długi, a co za tym idzie kosztowny.
Jeśli chodzi o ubranie to doradzam dłuższe płócienne spodnie, bluzki z rękawkami i nakrycia głowy. Przy wysokiej temperaturze lepiej jest być zakrytym, super  komfort zapewniają 2 warstwy ubrań. Poza tym będzie mniejszy problem przy wchodzeniu do meczetu bądź katedry.
Prosze Panstwa, w Tunezji jest zwyczaj dawania napiwkow kierowcy na koniec wycieczki. W imieniu kierowcow  serdeczne dzieki!
Zyczę udanej wycieczki do Tunisu i Kartaginy!!
Autorka blooga Helena Nabli

 

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (7) | dodaj komentarz

WPIS nr 11 : PODZIEKOWANIE za ODWIEDZINY mojego BLOOGA

niedziela, 03 maja 2009 13:32
Drodzy Panstwo!
Zakladajac niniejszego blooga chcialam Panstwu pokazac Tunezje jak rowniez fragmenty zwyklego zycia w tym kraju. Tego zycia nie mozecie Panstwo poznac przebywajac w Tunezji turystycznie. WPIS nr 10 dotyczyl Islamu w Polsce. Tak sie zlozylo, ze podczas mojego ostatniego pobytu w kraju, moglam uczestniczyc w skromnej uroczystosci, ktora zorganizowano w Meczecie Warszawskim. Postanowilam wiec zdobytymi informacjami podzielic sie rowniez z Panstwem.
Serdecznie dziekuje: Iwonie, Jagodzie, Reni, Krysi, Zbysiowi, magistrowi, Joli i Andrzejowi, Monice, Basi, Joli z Zielonki, Ewie, Jerzemu, Lilianie i innym za komentarze.
Przesylam tez podziekowania sympatycznemu Panu Arturowi Krawczykowi, ktory prowadzi Centrum Odzywek i Suplementow FIT-AKTIV na ul. Powstancow Slaskich na warszawskiej Woli. Odzywke, GELENK NAHRUNG, ktora u Pana Artura kupilam bardzo sobie chwale. Biore ja codziennie rano i mimo, ze nie skonczylam calego opakowania czuje poprawe w kolanie zaatakowanym przez artroze. Osobom cierpiacym polecam ta odzywke (150 zl za puszke, ktora starczy na 3 miesiace).
Nastepne wpisy beda dotyczyly roznych regionow Tunezji i wycieczek fakultatywnych, w ktorych Panstwo uczestniczycie podczas tunezyjskich wakacji. Pragne dodac, iz wszystkie publikowane na bloogu zdjecia zostaly wykonane przeze mnie (od zawsze fotografowalam, chodzilam tez na kolko fotograficzne do Palacu Mlodziezy w Warszawie).
Obecnie koncze przygotowanie mojej drugiej ksiazki w jezyku polskim i juz za kilka dni zaczne moje ulubione zajecie przewodnika turystycznego. Do zobaczenia na wycieczce!!
Serdecznie pozdrawiam
Helena Nabli

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (7) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


sobota, 20 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  112 105  

Kalendarz

« maj »
pn wt śr cz pt sb nd
    010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Galerie

O moim bloogu

Ksiazki na temat Tunezji i opisy podrozy po Tunezji

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 112105

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl